XII. Konferenca slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov: Povezovanje znanja za prihodnost
Razvojni center MIK in Inštitut dr. Peter Novak sta 20. in 21. junija 2024 gostila XII. Konferenco slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije, ki jo je organiziral Svetovni slovenski kongres pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar. Center, otvorjen septembra lani, je vrhunec znanja in inovativnosti, ustanovljen s strani podjetja MIK, d.o.o. iz Vojnika, člana Območne obrtno-podjetniške zbornice Celje, ter je največji tovrstni center v Sloveniji. Namenjen je pospeševanju raziskav, razvoja in inovacij ter zagotavljanju visoko kakovostnih rešitev na področju prezračevalnih sistemov in stavbnega pohištva.
Konferenco je organiziral Svetovni slovenski kongres, ki že 25 let omogoča strokovna srečanja za izmenjavo izkušenj med slovenskimi znanstveniki in gospodarstveniki iz sveta in Slovenije. Letos so bile obravnavane teme, kot so tehnološki in trajnostni razvoj, ohranjanje čistega okolja in kakovost bivanja, spodbudno poslovno okolje ter sodelovanje med znanstveniki in gospodarstveniki iz diaspore in Slovenije. Dogodek je pritegnil številne ugledne udeležence, vključno z univerzitetnimi profesorji, predstavniki institucij, združenj, zbornic ter podjetij medtem, ko so bili med nastopajočimi na konferenci poleg univerzitetnih profesorjev različnih področij tudi direktor MIK Celje Franci Pliberšek in predstavniki podjetij LEGO, Dewesoft in Cosylab.
Na konferenci Svetovnega slovenskega kongresa je bila poudarjena rdeča nit širjenja znanja in medsebojnega povezovanja. Dr. Boris Pleskovič je izrazil optimizem glede prihodnosti Slovenije ter poudaril pomembnost bogatih izkušenj za mlade talente. Soprog predsednice Republike Slovenije Dr. Aleš Musar je izpostavil pomembnost ohranjanja kulturne dediščine in povezovanja z izseljensko skupnostjo ter ponos nad dosežki slovenskih znanstvenikov. Franci Pliberšek, inovator in podjetnik, je svoj prispevek na konferenci osredotočil na pomen sodelovanja med podjetji, znanstveniki in raziskovalci za trajnostni razvoj. Njegova ideja o moči povezovanja je bila osrednja tema številnih razprav, medtem ko je župan Občine Celje, Matija Kovač, osvetlil priložnosti za razvoj lokalnega gospodarstva v Savinjski dolini. Suzana Martinez pa je konferenco sklenila s poudarkom na pomenu osebnih stikov med ljudmi ter sodelovanja s strokovnjaki v tujini za trajnostni razvoj skupnosti.
Po uvodni slovesnosti je sledilo predavanje Roka Žgalin Kobeta iz podjetja LEGO o tehnološkem napredku in inovacijah v panogi. Nato je potekala okrogla miza na temo tehnološkega in trajnostnega razvoja, ki jo je vodila Sonja Šmuc iz podjetja Dewesoft. Razprava je zajela širok spekter tem, povezanih s trajnostnim razvojem in tehnološkimi inovacijami, ter poudarila vlogo znanosti in gospodarstva pri oblikovanju prihodnosti.
Udeleženci konference so imeli priložnost za ogled Razvojnega centra MIK in Inštituta dr. Petra Novaka, kjer so se seznanili z raziskovalno-razvojnimi dejavnostmi in inovacijami, ki prispevajo k izboljšanju kakovosti bivanja in trajnostnemu razvoju.
Dvanajsta Konferenca slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov je bila uspešen dogodek, ki je omogočil pomembne razprave, izmenjavo znanj in sklepanje novih sodelovanj. Poudarek na tehnološkem in trajnostnem razvoju ter povezovanju znanstvenikov in gospodarstvenikov je ključnega pomena za prihodnost Slovenije in širše.
Foto: Metod Perme